РАНКОВІ МОЛИТВИ

Поклавши на себе тричі знак хреста, промов:

В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами пречистої Твоєї Матері й усіх святих, помилуй нас. Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Молитва до Святого Духа

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Милосердний, душі наші.

У пасхальний час – Христос Воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах життя дарував (Тричі).

Від Вознесіння до П’ятидесятниці молитви починаються зі «Святий Боже…»


Трисвяте

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.


Молитва до Пресвятої Тройці

Пресвятая Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імени Твого ради.

Господи, помилуй (тричі).

Слава Отцю і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.


Молитва Господня

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім'я Твоє, нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні, і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Священик виголошує: Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.


Троїчні тропарі

Вставши від сну, припадаємо до Тебе, Милосердний, і ангельську пісню співаємо Тобі, Всемогутній: Свят, Свят, Свят єси, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

Слава... Ти, Господи, що від сну підняв мене, просвіти розум і серце, і уста мої відкрий, щоб піснею прославляти Тебе, Свята Тройце: Свят, Свят, Свят єси, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

І нині... Несподівано Суддя прийде, і вчинки кожного виявляться; тому зо страхом взиваймо опівночі: Свят, Свят, Свят єси, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

Господи, помилуй (12 разів).


Молитва до Пресвятої Тройці

Вставши від сну, подяку приношу Тобі, Пресвята Тройце, Боже наш, що Ти з великої ласки Твоєї і довготерпіння не прогнівався на мене, лінивого та грішного, і не дав мені загинути з моїми гріхами, але з властивим Тобі чоловіколюбством підняв мене від сну, щоб зранку я прославляв владу Твою. І нині просвіти мої очі духовні, відкрий уста мої, щоб навчатися слова Твого і розуміти заповіді Твої, і чинити волю Твою, і вихваляти Тебе в сердечному прославленні, і в піснях славити всесвяте ім'я Твоє - Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.


Прийдіть, поклонімось...

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому Богу (поклін).

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого Бога (поклін).

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого (поклін).


Псалом 50, покаянний

Помилуй мене, Боже, з великої ласки Твоєї, і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо обмий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже праведний Ти в слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме і таємне мудрости Твоєї явив Ти мені. Окропи мене іссопом - і очищуся, обмий мене - і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість - і зрадіють кості упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і Духом владичним укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові - це дух сокрушенний, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і нехай збудуються стіни Єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва правди, приношення і всепалення, тоді покладуть на жертовник Твій тельців.


Символ віри

Вірую в Єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого.

І в Єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, що від Отця народився перше всіх віків, Світло від Світла, Бога Істинного від Бога Істинного, рожденного, несотворенного, єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося.

Він для нас, людей, і для нашого спасіння зійшов з небес, і тіло прийняв від Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком.

І розп'ятий був за нас при Понтії Пилаті, і страждав, і був похований.

І воскрес на третій день, як було написано.

І вознісся на небо і сидить праворуч Отця.

І знову прийде у славі судити живих і мертвих, і Царству Його не буде кінця.

І в Духа Святого, Господа Животворчого, що від Отця походить, що Йому з Отцем і Сином однакове поклоніння і однакова слава, що говорив через пророків.

В Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву.

Визнаю одне хрещення на відпущення гріхів.

Чекаю воскресіння мертвих і життя будучого віку. Амінь.


Молитва 1, святого Макарія Великого

Боже, очисти мене, грішного, бо я ніколи нічого доброго не вчинив перед Тобою; але визволи мене від усього злого, і нехай буде в мені воля Твоя, щоб неосудно я відкрив уста мої грішні і славив святе ім'я Твоє - Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.


Молитва 2, того ж святого

Вставши від сну, ранішню пісню приношу Тобі, Спасе, і, благаючи, кличу до Тебе: не дай мені заснути в гріховній смерті, але будь щедрий до мене, Ти, що з волі Своєї розп'явся, і мене, що в лінощах лежу, спонукай швидше встати і спаси мене в стоянні й молитві перед Тобою, і після ночі осяй мені день безгрішний, Христе Боже, і спаси мене.


Молитва 3, того ж святого

До Тебе, Владико Чоловіколюбче, вставши після сну, вдаюся, і до справ Твоїх стаю з Твоєї ласки, і молюся Тобі: допомагай мені повсякчасно і в усякому ділі, і захисти мене від усього лихого, що є в світі, і від диявольської спокуси, і спаси мене, і введи в Царство Твоє вічне. Бо Ти мене створив і дбаєш про мене, щоб обдарувати мене всяким добром; на Тебе вся моя надія і Тебе я щиро славлю, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.


Молитва 4, того ж святого

Господи, що з великої ласки Твоєї і щедрости Твоєї дав мені, рабу Твоєму, минулу ніч перебути без напасти від усього злого і супротивника, Ти Сам, Владико, Сотворителю всього, сподоби мене при світлі Твоєї істини із просвітленим серцем творити волю Твою, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.


Молитва 5, святого Василія Великого

Господи Вседержителю, Боже сил і всього тілесного, що живеш на височинах і споглядаєш на убогих, випробовуєш серця й думки і все приховане і потаємне в людині наперед виявляєш, Безпочаткове й повсякчасне Світло, в якому немає зміни чи отінення; Сам, Безсмертний Царю, прийми благання наші, які в теперішню годину, зважуючись на безліч Твоїх щедрот, чинимо до Тебе від скверних вуст. І прости нам провини наші, що вчинком, і словом, і думкою, зі знання чи незнання ми вчинили; і очисти нас від усякої скверни тіла й духу. І даруй нам чистим серцем і тверезою думкою пройти всю ніч теперішнього життя, в очікуванні на прихід того світлого й об'явленого дня Єдинородного Твого Сина, Господа і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, в котрий Суддя всіх прийде зі славою, щоб віддати кожному за вчинки його. Нехай не занепалими й зледачілими, але в бадьорості й зведені до дії ми виявимось готовими і ввійдемо з Ним у радість і божественну оселю Його слави, де не перестає голос усіх, хто святкує, і невимовна насолода всіх, хто споглядає Твого лиця красу несказанну. Бо Ти єси Істинне Світло, що просвічує й освячує все, і Тебе оспівує все створіння на віки вічні. Амінь.


Молитва св. Августина

Я вірую, Господи, але дай мені віру сильнішу! Я уповаю на Тебе, та нехай уповаю більше. Я жалкую, та нехай жалкую сердечніше. Я люблю Тебе, та нехай люблю гарячіше. Кланяюся Тобі, як Початкові всього, бажаю Тебе, як останнього свого пристановища. Славлю Тебе, як най­щедрішо­го Давця, кличу до Тебе, як до найкращого Отця.

Ти керуй мною Своєю мудрістю, охороняй мо­гутністю, потішай ласкавістю, стримуй справедли­вістю.

Хочу того, чого Ти хочеш: хочу, як Ти хочеш, хочу, поки Ти хочеш.

Нехай буду на молитві уважний, у їжі стриманий, в обов’язках пильний, у постановах постійний. Нехай дбаю про зовнішню чемність, про внутрішню вірність, про впорядковане життя, про прикладні чесноти.

Жертвую Тобі, Господи, свої думки, щоби простували до Тебе; свої розмови, щоби були про Тебе; свої діла, щоби були для Тебе; свої терпіння, щоби були задля Тебе.

Зроби Господи, щоб я любив Тебе, ненавидів себе, був зичливий для ближніх, і погорджував світом.

Допоможи мені, Боже, щоб я перемагав розкіш – строгістю, гнів – лагідністю, байдужість – побожністю.

Просвіти, Боже, мій розум, запали волю, очисти тіло, освяти душу. Нехай я ніколи не забуду, що марне все, що коротко триває, що дочасне а довго – все вічне. Зроби, Господи, щоб я погорджував смертю, не чекав від Тебе осуду, врятувався від пекла й осягнув небо. Амінь.


Молитва Оптинських старців

Господи, дай мені зустріти з душевним спокоєм усе, що принесе мені цей день. Дай мені цілковито віддатися на волю Твою святу. На всяк час дня цього в усьому настав мене і підтримай мене, Господи. Які б я не дістав звістки, навчи мене приймати їх зі спокійною душею і твердим переконанням, що на все свята воля Твоя. У всіх ділах моїх і словах керуй думками моїми і почуттями. У всіх непередбачених випадках не дай мені забути, що все посилаєш Ти. Навчи мене просто і мудро ставитись до всіх людей, нікого не ображаючи, ані засмучуючи. Господи, дай мені силу перенести втому і всі події цього дня. Керуй моєю волею і навчи мене молитись, вірити, надіятись, терпіти, прощати і любити. Господи, не віддай мене напризволяще ворогам моїм, але заради імені Твого святого Сам веди та управляй мною. Господи, просвіти мій розум і серце моє для розуміння Твоїх вічних та незмінних законів, що правлять світом, щоби я, грішний раб Твій, міг правильно служити Тобі та ближнім моїм. Господи, дякую Тобі за все, що зі мною буде, тому що твердо вірю, що люблячим Тебе все діє на благо. Господи, благослови всі мої виходи та входи, діяння справ, слова та помисли, удостой мене завжди радісно славити, оспівувати та благословляти Тебе, бо Ти є благословенний на віки віків. Амінь.


Молитва до Ангела Охоронителя

Святий Ангеле, приставлений до моєї не­розкаяної душі та до пристрасного мого життя! Не покидай мене, грішного, і не відступи від мене за нестриманість мою. Не попусти злому духові володіти мною через пристрасті мого смертного тіла. Зміцни мої немічні сили в боротьбі з гріхами і наставляй мене на спасенну дорогу. О, святий Ангеле Божий, Охоронителю й захиснику моєї нерозкаяної душі й тіла! Прости мені все, чим образив я тебе за всі дні життя мого, і коли чим згрішив минулої ночі, захисти мене в нинішній день, і охороняй мене від усякої спокуси диявольської, щоб я ніякими гріхами не гнівив Бога, і молися за мене до Господа, щоб Він утвердив мене у страху Своїм і показав мене гідним слугою Своєї безмірної доброти. Амінь.


Молитва до пресвятої Богородиці

Пресвятая Владичице моя, Богородице, святими і всесильними мольбами Твоїми віджени від мене, вбогого й неприкаяного раба Твого, зажуру, забуття, нерозумність, недбалість і всі бридкі, лукаві й огидливі думки від неприкаяного мого серця й від мого затьмареного розуму; і згаси полум’я моїх пристрастей, бо я злиденний і нерозкаяний; і позбав мене від численних і лютих спогадів і заходів, і звільни мене від усіх лихих дій. Бо Ти благословенна єси від усіх родів, і славиться пречесне ім’я Твоє на віки вічні. Амінь.


Молитва до святого, ім’я котрого носиш

Моли Бога за мене, святий угодниче Божий... (ім’я), бо я щиро звертаюся до тебе, скорого помічника і молитвеника за душу мою.


Молитва за живих

Спаси, Господи, і помилуй рабів Твоїх: отця мого духовного ... (ім’я), батьків моїх ... (імена), родичів ... (імена), і всю родину мою, навчителів, добродійників, прихильників і ненависників моїх... (імена), і всіх православних християн, і всяку живу душу, що Твоєї ласки і допомоги потребує.


Молитва за померлих

Упокій, Господи, душі спочилих рабів Твоїх: батьків моїх ... (імена), родичів ... (імена), добродійників моїх ... (імена), і всіх православних християн, і всяку душу, що спочила і Твоєї ласки й милосердя потребує, і прости всі гріхи їх, вільні й невільні, і даруй їм Царство Небесне, і сотвори їм вічную пам’ять.


Прикінцеві молитви

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, завжди Блаженну і пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

У великодній час читаємо натомість приспів та ірмос дев’ятої пісні пасхального канону:

Ангел вітав Благодатну: «Чистая Діво, радуйся!» – і я знов вітаю: «Радуйся!», Твій Син воскрес на третій день із гробу і мертвих воскресив; люди, веселіться!

Світися, світися, новий Єрусалиме, слава бо Господня над тобою зійшла. Радій нині й веселися, Сіоне, а Ти, чистая, втішайся, Богородице, воскресінням Сина Твого.

Слава… і нині… Господи, помилуй (тричі).

Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас.

Молитва на Великий піст св. Єфрема Сирійського

Господи і Владико життя мого! Духа лінивства, безнадійності, владолюбства і марнослів’я не дай мені. (земний поклін)

Духа доброчесності, смиренномудрості, терпін­ня і любові даруй мені, рабу Твоєму. (земний поклін)

Так, Господи, Царю! Даруй мені бачити гріхи мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословенний на віки вічні. Амінь. (земний поклін)

Після цього дванадцять малих поясних поклонів, промовляючи:

Боже, будь милостивим до мене грішного. Боже очисти гріхи мої і помилуй мене. Без числа згрішив, Господи прости мені.

      І знову молитва святого Єфрема і один земний поклін.