Сьома заповідь

Миколай Сербський (святитель)
Миколай Сербський (святитель)

СЬОМА ЗАПОВІДЬ:

“Не перелюбствуй“ (Вих. 20,14)

 

А це означає:

Не май незаконного зв’язку з жінкою. Воістину, у цьому тварини більш послушні Богу, ніж багато хто з людей.

Перелюб руйнує людину тілесно і душевно. Перелюбники зазвичай викривлені, як смичок, раніше старості і завершують своє життя в ранах, муках і безумстві. Найстрашніші і найгірші хвороби, які відомі медицині, є хворобами, які множаться і розносяться серед людей перелюбом. Тіло перелюбника постійно у хворобах, як смердюча калюжа, від якої всі з відразою відвертаються і біжать із затуленим носом.

Але якби зло торкалося лише тих, хто це зло творить, проблема була б не такою страшною.

Проте вона просто жахлива, коли подумаєш, що хвороби батьків успадковують діти перелюбників: сини і дочки, і навіть онуки та правнуки. Воістину, хвороби від перелюбу є бичем людства, як тля для виноградника. Ці хвороби більше, ніж будь-які інші, тягнуть людство назад, до занепаду.

Картина досить страшна, якщо мати на увазі лише тілесні муки і каліцтва, гниття і розпад плоті від поганих хвороб. Але картина доповнюється, стає ще страшнішою, коли до тілесного каліцтва додається каліцтво душевне, як наслідок гріха перелюбу. Від цього зла душевні сили людини слабшають і розладнюються. Хворий втрачає гостроту, глибину і висоту думки, які мав до хвороби. Він розгублений, забудькуватий і відчуває постійну втому. Він не здатний більше ні на яку серйозну роботу. Характер його повністю змінюється, і він вдається до всіляких гріхів: пияцтва, пліток, брехні, злодійства і т. п. У нього з’являється страшна ненависть до всього доброго, порядного, чесного, світлого, молитовного, духовного, божественного. Він ненавидить добрих людей і старається щосили їм напаскудити, оббрехати їх, обмовити, зашкодити їм. Як справжній людиноненависник, він і богоненависник. Він ненавидить будь-які закони, і людські, і Божі, і тому ненавидить усіх законодавців і охоронців закону. Він стає гонителем порядку, добра, волі, святості та ідеалу. Він – як смердюча калюжа для суспільства, яка гниє і смердить, заражаючи все навкруги. Тіло його – гній, і душа його теж гній.

Ось чому, браття, Бог, Який усе знає і все передбачає, наклав заборону на перелюб, розпусту, позашлюбні зв’язки між людьми.

Молоді особливо потрібно берегтися від цього зла і сторонитися його, як отруйного гадючника. Той народ, де молодь вдається до розбещеності і “вільної любові”, не має майбутнього. Така нація із часом матиме більш знівечені, тупі і немічні покоління, доки, нарешті, не потрапить у полон до здоровішого народу, який прийде, щоб підпорядкувати її собі.

Хто вміє читати минуле людства, може дізнатися, які страшні покарання трапилися з племенами і народами, що чинили перелюб. У Священному Писанні йдеться про падіння двох міст – Содому і Гоморри, у яких неможливо було знайти і десяти праведників і дів. За це Господь Бог обрушив на них вогняний дощ із сіркою, і обидва міста відразу стали засипаними, як у могилі.

Нехай допоможе вам, браття, Господь Всемогутній не зісковзнути на небезпечний шлях перелюбу. Нехай ваш Ангел-Охоронитель збереже мир і любов у вашому домі.

Нехай надихне Матір Божа ваших синів і дочок Своєю Божественною цнотливістю, щоб тіла і душі їхні не забруднив гріх, а щоб були вони чистими і світлими, щоб Дух Святий зміг вміститися в них і вдихнути в них те, що божественне, що від Бога. Амінь.

 

Миколай Сербський (святитель) Пояснення десяти заповідей, даних Мойсеєві. - Львів: Видавець Бадікова Н.О., 2014