Сповідання гріхів

Підготовка до Сповіді

Умови сповіді

 1. Іспит совісті. Помолившись на самоті пригадуємо, коли востаннє сповідалися, чи не забули якогось гріха й чи відбули завдану покуту. Потім пригадуємо по черзі заповіді Божі та церковні, різні роди гріхів і розмірковуємо, чи не завинили ми проти якоїсь заповіді словом, ділом, думкою або стриманням від доброго вчинку. При тяжких гріхах згадуємо, наскільки регулярно і як часто ми їх чинили. Пригадуємо також обставини, час, місце, мету, середовище, серед якого ми вчинили гріх.

 2. Жаль за гріхи. Збуджуємо в душі щирий біль за те, що ми Бога зневажили, і відчуття огиди до своїх гріхів, сором за свою невдячність до Бога.

 3. Постанова про виправлення. Приймаємо рішення зробити все можливе й від нас залежне, щоб більше не грішити.

 4. Визнання гріхів перед священиком. Прийшовши до сповідальниці, опускаємося на коліна або, стоячи перед аналоєм, схиляємо голову перед Святим Євангелієм, кладемо на нього, як до присяги, два пальця правої руки й вітаємося зі священиком «Слава Ісусу Христу!». Потім говоримо, коли востаннє сповідалися, чи відбули завдану духівником покуту (епітимію), та перелічуємо гріхи, виявлені в своєму житті під час іспиту совісти. Відповівши на питання священика, приймаємо розрішення й хрестимося та цілуємо Святе Євангеліє. Уважно слухаємо, яку покуту завдає священик.

 5. Відбуття завданої священиком покути.

 Сповідатися маємо якнайчастіше, щонайменше – чотири рази на рік, у кожен з багатоденних постів. Той, хто не сповідається хоча б раз на рік під час Великого посту, безумовно втрачає право на церковне спілкування.

 Сповідь - обов'язкова передумова причастя Тіла і Крови Христової (це не стосується дітей до семирічного віку), але сповідатись можна набагато частіше: не тільки тим, хто готується приступити до Святої Чаші, але й всім, хто хоче розкаятись в содіяному, відігнати гріховні помисли. Якщо не вчинено тяжкого гріха після Сповіді, можемо причащатися з благословення духівника і через кілька днів після Сповіді. Діти воцерковлених батьків вперше сповідаються зазвичай у сім років. Добре, якщо батьки допоможуть дитині підготуватись до цієї важливої події. До першої сповіді у зрілому віці також треба підготуватись якомога ретельніше, зробивши «генеральний переоблік» усього попереднього життя.

 Напередодні Сповіді слід оглянути годину за годиною прожитий час, встановити вчинені гріхи (такий перегляд християнин повинен робити й ввечері кожного дня). Для цього пригадуємо заповіді любові, заповіді Божі й заповіді церковні, аналізуємо своє життя відповідно до них і визначаємо, де вони були порушені:

 Заповіді любові

 1. Люби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею твоєю, і всією думкою твоєю.

 Гріхи проти заповіді: Брак постійної пам'яті про Бога, любові й вдячності до Нього як атмосфери цілого життя. Духовний егоїзм, духовне ласолюбство, коли молитва й участь у таїнствах практикуються тільки заради одержання духовного задоволення, втіхи й зворушення. Духовний індивідуалізм, нахил до відокремлення в молитві, навіть підчас Святої Літургії.

 2. Люби ближнього твого, як себе самого.

 Гріхи проти заповіді: Самозамкненість, відчуження від інших людей. Немилість, неспівчутливість. Марнославство, шанолюбство, виставлення напоказ своєї обдарованості, розуму, освіченості, демонстрування поверхової духовності, показної церковності, удаваної побожності. Невміння терпимо ставитися до інших людей, до їхніх слабкостей, дратівливість, нетерпимість до чужих недоліків, до чужої думки. Злопам'ятство, непрощення образ, помста. Надмірна вимогливість до ближнього. Творення помсти за образу. Опір злом злу проти себе. Ненадання допомоги ближньому, ображеному, гнаному.

 

 Заповіді Божі

 1. Я є Господь Бог твій, нехай не буде в тебе інших богів, окрім Мене.

 Гріхи проти заповіді: Духовне блукання, потяг до чужих Христу духів. Оккультизм, східна містика, теософія. Єресі й марновірство. Віра в хибні нехристиянські вчення, народні повір'я та прикмети. Магізм, чаклування, ворожіння. Використання священних предметів і дій для магічних цілей. Безбожництво, атеїзм. Зречення віри в Бога зі страху перед людьми й турботи про земний добробут. Брак глибокої певності в будь-якій християнській істині чи прийняття цієї істини тільки розумом, але не серцем. Маловірство, сумнів у правдивості Святого Письма й Святого Передання, сумнів у догматах і канонах Церкви, законності й правильності ієрархії, відправи богослужінь, в авторитетності творів святих отців. Нешанування Пресвятої Богородиці та інших святих. Нешанування Чесного Хреста, святих ікон. Надмірна довіра до себе, захоплення чужими думками, слабке прагнення до усвідомлення своєї віри. Розслабленість у простуванні шляхом спасіння. Опір волі Божій. Недовіра Богові. Брак постійної вдячності Йому, смуток, відчай (особливо в хворобах і скорботах), слабкодухість у випробуваннях, острах перед майбутнім, спроби будь-якою ціною уникнути страждань і випробувань. Ремствування на Бога. Втрата віри, боговідступництво, богоборництво, невдячність Богові. Забування Бога, неусвідомлення того, що людина користується Його даром. Слабке прагнення (або брак прагнення) до спілкування з Богом, духовного життя. Брак духовного чування, постійної сердечної уваги, гріховне забуття. Брак страху Божого й побожного тремтіння перед святинею. Брак пам'яті про смерть і останній суд. Непослух волі Божій. Явна незгода з волею Божою, виявленою в Його заповідях, у Святому Письмі, настановах духівника, в голосі сумління. Тлумачення на свій кшталт волі Божої задля виправдання себе або осуду ближнього. Поставлення власної волі понад волею Христовою, захоплення понад розум аскетичними вправами і спонукання інших до наслідування себе, невиконання обіцянок, що давалися Богові на попередніх сповідях. Відсутність постійної турботи про виконання волі Божої в житті, здійснення серйозних вчинків без Божого благословення, без поради й благословення духівника. Участь у розколах церковних. Самовиправдання, самовдоволення. Задоволення власним духовним устроєм або станом.

 2. Не роби собі ідола й нічого подібного до того, що на небі вгорі, що на землі внизу, що у воді й під землею, і не поклоняйся і не служи їм.

 Гріхи проти заповіді: Духовні гордощі, приписування собі одержаних від Бога дарів, бажання самостійно володіти якимись духовними дарами й енергіями. Гордість, марнославство, звеличування над ближнім, зарозумілість. Вихваляння перед людьми своєю жертовністю, милостинею, допомогою ближнім у надії на земну славу. Скупість. Догоджання світові. Бездумне наслідування чужого способу життя. Святенництво, фарисейство (показна праведність). Бажання бути першим, наказувати; любов до панування над іншими, зверхність у стосунках, наполягання на виконанні своєї волі будь-якою ціною, втручання в чужі справи, в чуже особисте життя з наполегливими порадами і вказівками. Людинодогоджання, бажання сподобатися іншим, острах осоромитися перед ними, вдаване захоплення іншими з прагненням здобути їхню прихильність, підлаштовування до чужих смаків і думок заради своєї вигоди, неправдивість, нечесність, двоєдушність, недобросовісність у праці, перекладання провини на іншого, зраджування чужих таємниць.Тілесна надмірність. Нестриманість у їжі, питві, солодощах, обжерливість, невчасна трапеза, надмірна схильність до тілесного спокою й комфорту, лінощі, надмірна прив'язаність до узвичаєного способу життя, пияцтво, потурання пияцтву інших, спокушання непитущих, куріння. Обрядовір'я. Надання сенсу тільки зовнішній стороні церковного життя, а не його внутрішньому змістові й меті. Віра в самодостатність відправлення обряду без врахування його внутрішнього, духовного змісту.

 3. Не взивай імени Господа Бога твого надаремно.

 Гріхи проти заповіді: Блюзнірство, богохульство. Легковажне ставлення до Бога й Церкви. Виголошення Божого імені без побожності. Вживання Божого імені в жартах, недоречні згадки про святощі, кепкування зі святощів. Прокльонни зі згадуванням Божого імені. Нарікання на Бога та волю Божу. Неуважність у молитві. Перетворення особистої молитви на вимушену, нерегулярну, неуважну, розслаблену, з недбалим положенням тіла, механічну, обмежену лише завченими словами. Неправдива присяга та божба. Порушення присяги. Порушення обітниць, даних Богові.

 4. Пам'ятай день святий святкувати.

 Гріхи проти заповіді: Слабке прагнення (або брак прагнення) до спілкування з Богом, до духовного життя. Невідвідання церкви в неділі та великі свята. Важка праця в неділі та святкові дні. Недотримання постів. Рідка, нерегулярна участь у церковному богослужінні, неуважність і розмови під час служби, ходіння по храму, відвертання інших від молитви своїми проханнями або зауваженнями, запізнення до початку богослужіння й вихід з храму перед відпустом і благословенням. Невідчуття особливої присутності Божої в храмі. Рідкі сповіді без належної підготовки, брак бажання глибоко пізнати себе, позбутися гріха, викорінити гріховні нахили, подолати спокуси. Прагнення применшити гріх, виправдати себе, змовчати про найганебніші вчинки та думки. Рідке, без належного приготування причастя Святих Христових Таїн, невідчуття Божої присутності в Святих Тайнах і потреби частішого причастя, причастя без примирення з ближніми, в стані озлоблення й ворожнечі, незбереження чистоти після причастя. Занедбання молитви. Нетерплячість у молитві й інших духовних подвигах. Невиконання молитовного правила, порушення посту, невчасне вживання їжі, передчасний вихід із церкви без поважної причини.

 5. Шануй батька твого і матір твою.

 Гріхи проти заповіді: Нелюбов до батьків, рідних, дітей або інших родичів. Непокора батькам. Невиконання їхнього заповіту. Зневажання ближніх, байдужість, невдячність до батьків, черствість, забування поминати померлих родичів. Непослух батькам, старшим у родині, на роботі. Недбалість у вихованні дітей і догляді за ними. Непослух учителям, брак любові до них. Зневага до батьківщини, до рідного народу, його мови та культури. Непошана до священного сану. Невиконання порад духівника, ухиляння від епітимії, придушення докорів сумління.

6. Не вбивай.

 Гріхи проти заповіді: Вбивство. Насильство над ближнім. Участь у несправедливій війні. Заохочення до самогубства. Співучасть в евтаназії (штучному припиненні життя важко хворого). Спроба самогубства. Зневіра, відчай, смуток, думки про самогубство. Відчай від споглядання свого духовного устрою та стану й безсилля боротися з гріхом. Вбивство ненародженої дитини або співучасть у її вбивстві. Гнів, дратівливість, сварливість, лихослів'я, лайка, прокльони, брутальна, нахабна, груба поведінка, зле глузування, ненависть. Порушення миру в родині, в стосунках з сусідами, співробітниками, лихослів'я, осуд, злі глузування, надмірна балакучість, цікавість до життя інших, брак уваги до потреб і турбот інших, замкнення в собі. Порушення суспільного миру, плекання розбрату й братоненависницької ідеології. Спричинення чужого горя, нещастя.

 7. Не чини перелюбу.

 Гріхи проти заповіді: Статеві зносини поза шлюбом. Подружня зрада. Руйнування чужої сім'ї, порушення подружньої вірності й спонукання інших до цього звідництвом. Чуттєві помисли й насолоди. Нестримання душевних і тілесних почуттів, насолоджування й зволікання в нечистих помислах, сластолюбство, нескромні погляди на інших, рукоблуддя. Участь у спокусливих розмовах, споглядання непристойних видовищ. Згадування з насолодою минулих тілесних гріхів. Непристойні жарти, анекдоти, неморальні натяки. Цинізм, глум над людськими почуттями. Життя в цивільному подружжі без церковного шлюбу.

 8. Не кради.

 Гріхи проти заповіді: Пограбування. Свідоме заподіяння збитків ближньому. Крадіжка, обман у торгівлі. Святокрадство - крадіжка того, що посвячене Богові, Церкві. Хабарництво. Лихварство. Бездіяльність, марнотратство, прив'язаність до речей. Марнування часу й даних від Бога талантів. Користолюбство, зажерливість. Жадоба накопичення. Пошук людської слави в роботі, в творчості. Віддання марнотним клопотам. Нехтування закликом на допомогу, відмова вчинити милостиню, дорікання боржникам, грубі вимоги повернення боргу. Недобросовісність. Небажання послужити ближньому, невиконання обов'язків на роботі, у вихованні дітей, невиконання обіцянок, запізнення на місце зустрічі, забуття, необов'язковість, легковажність, неакуратність у роботі, в побуті, в транспорті, розпорошення себе у виконанні різних робіт, непослідовність.

 9. Не свідчи неправдиво проти ближнього твого.

 Гріхи проти заповіді: Осуд, нахил помічати, запам'ятовувати і називати чужі недоліки, звершувати явний чи внутрішній суд над ближніми. Поширення пліток, спричинення ревнощів і озлобленості. Підбурення інших до лихих учинків, надмірна підозріливість, плекання розбрату і сварок між людьми, зловживання довірою до себе. Покладання на себе духовного суду й остаточної оцінки власного духовного стану.

 10. Не пожадай нічого того, що є власністю ближнього твого.

 Гріхи проти заповіді: Заздрість, зловтіха, таємне бажання невдачі, провалу чужих справ, радість із чужого нещастя. Поширення ідей класової ворожнечі, боротьба проти приватної власності.

 

 Заповіді церковні

 1. Установлені свята святкувати.

2. У неділі і свята брати участь у Службі Божій.

3. Установлених постів дотримуватися.

4. Кожного року, щонайменше один раз під час Великого посту, сповідатися й причащатися.

5. У заборонені часи весіль і розваг не справляти.

6. Безбожних та інших заборонених книжок не читати.

Молитва покаянна

 Полегши, відпусти, прости, Боже, провини наші вільні й невільні, словом чи ділом, свідомо чи несвідомо, розумом чи думкою, вдень чи вночі заподіяні - все нам прости, бо Ти Благий і Чоловіколюбець.

   Крик грішної душі до Господа

 Всеблагий Чоловіколюбче Господи, що зійшов з небес ради спасіння нас, грішних, почуй мене в час цей, що молюся до Твоєї благості, підведи із глибини гріховної, позбав від нещасної нечутливості, поки я до кінця не загинув, спаси мене! У роздумах про страшний смертний час тріпоче і бунтує осквернена ділами жорстокими душа моя! Чим виправдатись, не відає, як не єдиним милосердям Твоїм?! Помилуй мене, Боже, помилуй мене! Все життя моє блудно і страшно прожив, беззаконня мої стали вище голови моєї і тяжким тягарем лежать, як з'явлюсь я на страшному і праведному судилищі Твоєму, Господи? Осквернений беззаконними діяннями; як спогляну на сонми найчистіших Ангелів і всіх Святих? Помилуй мене, Боже, помилуй мене! Створений по образу та подобі Божій, кому уподобився я, нещасний, що осквернив весільну одежу душі, затьмарив розум і все своє єство розбещив помислами; помилуй мене, Боже, помилуй мене! Бачу у всякий день і час – ближні мої, друзі і рідні, один за одним уловлені гіркою смертю, відходять в далеку країну, нехай отримають кожний по ділам своїм, я ж, нещасний, не наслідуючи Давида та інших, що покаялися, як жорстокий камінь нечутливий перебуваю; помилуй мене, Боже, помилуй мене! Якщо колись щось по благості Твоїй благе творю, то уподібнюючись фарисею, возношусь і насолоджуюсь самохваленням, і так всі благі діла до кінця знищую і залишаюсь з порожніми руками, маючи тільки незліченні беззаконня: помилуй мене, Боже, помилуй мене! Якщо увесь час, як осквернена блудниця, потопаю в ділах безсоромних і непристойних, додаючи гріхи до гріхів, та не страшуся Твого страху, не боюся вогню геєнського і пітьми суцільної та хробака невсипущого; горе мені, маю живе тіло, але душа моя ніби мертва; помилуй мене, Боже, помилуй мене! Від крайнього божевілля мого, за швидкоплинну і тимчасову солодкість гріха погубляю душу безсмертну, погубляю скарб, що дорожчий за весь світ, погубляю красу, створену по образу та подобі Божій! О, нерозумний, нещасний, журися, страждай, плач і з риданням взивай: помилуй мене, Боже, помилуй мене! Наслідувала ти, гріхолюбива душа моя, Каїна братовбивцю та Лемеха злочестивого, погубила дар Божий, осквернилася всіма беззаконнями і немає таких, які б не творила; перевищила від віку грішників і що, спитаю, уготовила собі, як не вічне і безутішне ридання; помилуй мене, Боже, помилуй мене! При дверях суд твій, душе, пробудись, поспішися, прийми в розум твій судилище страшне; на ньому будуть викриті всі гріхи, содіяні тобою; молись гаряче, принеси покаяння зі скрухою сердечною, плач, кричи, благай Суддю, припадай до ніг Його з сокрушенним риданням, виточуй сльози очищення, поки не умилосердиться Чоловіколюбець Господь, і вгору взивай з великим сердечним зітханням: помилуй мене, Боже, помилуй мене!

 Хто турбується про душу свою, нехай читає цю молитву кожну середу і п'ятницю, можна читати і кожен день, особливо в Великий піст.

Покаянна молитва

 Господи! Гріхи мої і праотців моїх зранили голову Твою, терновий вінок, зітканий з гріхів, криваві рани відкрив. Гріховна безодня в ділах всього світу розіп'яла Тебе на Хресті. Ти прийняв гріхи всього світу стражданням через ганебну, жахливу смерть. Ти віддав Себе за гріхи всього світу, смиренням в терпінні Ти смерть переміг. Ісусе Найсолодший, Ти єси Світло, Істина і Путь в Царство Небесне. Не остав нас за безліч гріхів малих і великих, помилуй і прости. Очисти наші душі по милості Твоїй, як очищав Ти прокаженних, в ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь (3 поклони).

Сповідання гріхів повсякденне

 Сповідаю Тобі, Господу Богові моєму й Творцю, в Святій Тройці Єдиному, славленому й поклонінням шанованому, Отцю і Сину і Святому Духові, всі мої гріхи, що вчинив я за всі дні життя мого, і на кожну годину, і в теперішній час, і в минулі дні й ночі вчинком, словом, гадкою, обжерством, пияцтвом, тайножерством, пустомовством, зневірою, лінощами, суперечками, непослухом, обмовою, осудом, недбалістю, самолюбством, користолюбством, крадіжкою, неправдомовством, зажерливістю, хабарництвом, ревнощами, заздрістю, гнівом, злопам'ятством, ненавистю, здирництвом й усіма моїми чуттями: зором, слухом, нюхом, смаком, дотиком та інші мої гріхи, разом душевні й тілесні, що ними Тебе, Бога мого й Творця, прогнівив і ближнього мого знеславив; жалкуючи за цим, являю себе винним перед Тобою, Богом моїм, і маю волю каятися: Господи Боже мій, тільки допоможи мені, смиренно благаю Тебе зі сльозами; колишні провини мої прости мені за Твоїм милосердям, і звільни від усього того, що виповів я перед Тобою, як Благий і Чоловіколюбець.

Молитва перед Святою Сповіддю

 Господи Боже Милосердний, не знаю, як сьогодні смію стати перед Твоїм Святим Образом. Ти обдарував і обдаровуєш мене завжди Своїми щедротами та ласками, а я, невдячний, ображаю Тебе гріхами своїми. Але сьогодні, Господи, хочу щиро навернутися й Тебе випросити, щоб гнів Твій справедливий не впав на мене через мою прив'язаність до гріхів. Дай мені, Господи, силу й пам'ять пригадати всі провини мої й висповідатися сьогодні та покаятися.

 І дай мені, Благий, мудрість, щоб я ніколи вже не образив Тебе ні ділом, ні словом, ні думкою. Дай мені, Господи, глибокий жаль за гріхи й тверде переконання ніколи вже не ображати Тебе. Амінь.

Молитва під час Святої Сповіді

 Я, грішний (ім'я), сповідаюся Господу Богу Вседержителю, в Трійці Святій Єдиному, Пречистій Діві Марії - Матері Божій, Святому Ангелу Охоронителю моєму, всім святим і тобі, отче духовний, в усіх моїх гріхах.

 І розповідаєш священикові всі свої гріхи, які пам'ятаєш і можеш пригадати. А на завершення сповіді кажеш: За ці всі й за інші, свідомі й несвідомі гріхи мої я шкодую, бо образив і прогнівив ними Милостивого Бога. Я щиро каюся й обіцяю з Божою допомогою виправити моє життя, а тому смиренно прошу тебе, мій духовний отче, подати мені спасенне розрішення і покуту.

  Перша молитва після Святої Сповіді

 Безконечно Милосердний Господи! Дякую Тобі від усього серця, що Ти простив мені мої гріхи й очистив мою душу. Допоможи мені, Господи, щоб я назавжди став Твоєю доброю й вірною дитиною. В майбутньому обіцяю ніколи більше не грішити й уникати всього, що мене доводить до злого.

 Пречиста Діво, Богородице Маріє! Допоможи мені якнайкраще виконувати волю Божу, будь моєю Заступницею перед Богом.

Святий Ангеле Божий, Охоронцю і Заступнику мій, бережи мене від усього злого. Амінь.

   Друга молитва після Святої Сповіді

 З глибини душі дякую Тобі, Наймилосердніший Боже, що Ти очистив мене від моїх гріхів і допустив знову до Своєї Милості. Віддаюся Тобі на служіння тілом і душею. Скріпи мою слабку волю, щоб я зміг перемагати всі спокуси аж до завершення життя мого. Амінь.