Пасхальний канон

 (молитися замість ранкових і вечірніх молитов у Світлу седмицю)

Перед 12 год. вночі приходить священник до церкви і, вдягнувшись у ризи (не чорні), відсуває церковну завісу і, залишаючи царські двері тільки причиненими, виходить через північні двері на середину церкви перед плащеницю и править «ПОЛУНОШНИЦЮ».

«Благословен Бог наш... Амінь». Трисвяте. Пресв. Тройце... Отче наш... Господи помилуй 12 разів, Слава і нині-. Псалом 50. І співається Канон Вел. Суботи, ірмос з тропарями (див. на утрені Вел. Суботи). Після Канона читаємо: Трисвяте. Пресв. Тройце... Отче наш... і по возгласі співається тропар на гол. 2:

ХОР: Коли зійшов Ти до смерти, Життя безсмертне / тоді умертвив Ти пекло сяєвом Божества;* коли ж Ти померлих спід землі воскресив,* всі сили небесні взивали:* Життя подавче Христе Боже наш, слава Тобі, (тричі)

Під час цього співу священик обкаджує тричі плащиницю і бере її з єванаглією й відносить через царські двері у вівтар і кладе на св. престолі, де лежить аж до свята Вознесення Господнього на небо. Священник зачиняєцарські двері, виголошує сугубу єктенію й після возгласу робить відпуст звичайний.

ПАСХАЛЬНА УТРЕНЯ

Після полуношниці священик облачається у повний світлий одяг, як на літургію, бере в руки хрест, великодній трикірій і кадило, відчиняє царські двері і в вівтарі починає співати на гол. 6 стихиру:

 ХОР: Воскресення Твоє, Христе Спасе,* ангели оспівують на небесах,* і нас на землі сподоби* чистим серцем Тебе славити;

 І попереджуємий хоругвами, св. образами, євангелією, образом Воскресіння Христового, виходить з церкви і всі вірні за ним, і приспішеними кроками обходять, тричі навкруги церкви при співі стихири: «Воскресення Твоє Христе Спасе...» і повному церковному дзвоні.

 Після обходження всі спиняються в притворі перед зачиненими дверима церкви.

 

СВЯЩЕНИК: (виголошує) Слава Святій, Одно­істотній і Животворчій і Неподільній Тройці, завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні.

СВЯЩЕНИК: (співає) Христос Воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах життя дарував (Тричі).

ХОР:теж співає тричі тропар: Христос Воскрес...

СВЯЩЕНИК: Нехай воскресне Бог, і розвіються вороги Його і біжать від Нього ті, що ненавидять Його.

ХОР: Христос Воскрес... (один раз).

СВЯЩЕНИК: Як щезає дим, нехай щезнуть, як тане віск од вогню,

ХОР: Христос Воскрес, (один раз).

СВЯЩЕНИК: Так нехай згинуть грішники від лиця Божого, а праведники нехай звеселяться.

ХОР: Христос Воскрес... (один раз).

СВЯЩЕНИК: Цей день, сотворив Господь, – радіймо й веселім с я у цей день.

ХОР: Христос воскрес... (один раз).

СВЯЩЕНИК: Слава...

ХОР: Христос воскрес... (один раз).

СВЯЩЕНИК: І нині...

ХОР: Христос воскрес... (один раз).

СВЯЩЕНИК: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав.

В цей момент священик хрестом благословляє двері, доторкається до них хрестом і відчиняє, входить сам і всі вірні до урочисто прибраного й освітленого храму, співаючи:

ХОР: І тим, що в гробах, життя дарував.

СВЯЩЕНИК: кадить Св. Престол, вівтар, усю церквуі народ

ХОР: у той час співає багато разів: Христос воскрес із мертвих...

Далі священик виголошує Велику єктенію й по виголосі: Бо Тобі належить усяка слава... співаємо КАНОН на голос: 1:

ПІСНЯ 1, ІРМОС: Воскресіння день, / просвітімось люди!* Пасха, Господня Пасха*! Бо від смерті до життя*, і з землі до неба Христос Бог нас перевів,* пісню перемоги співаючих.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

1. Очистьмо почуття і побачимо Христа* неприступним світлом воскресіння осяяного,* і як Він мовить: «Радуйтесь»,* ясно почуємо пісню перемоги співаючи.

2. Небеса ж нехай достойно веселяться* і нехай радіє земля,* і нехай святкує світ видимий і невидимий,* – Христос бо воскрес, радість Вічная.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

КАТАВАСІЯ: Воскресіння день... і Христос воскрес. (тричі).

В цей час священик кадить Св. Престол, вівтар, намісні образи і стає перед райськими дверими. Коли хор співає 3-й раз Христос воскрес – повертається до народу і кадить на три боки, голосно вітаючи: Христос воскрес! Вірні відповідають: Воістину воскрес!

СВЯЩЕНИК: Мала єктенія

(ТАК БУВАЄ Після КОЖНОЇ ПІСНІ)

ПІСНЯ 3, ІРМОС: Прийдіте, пиймо пиття новеє,* не з каменя неплідного чудом явлене / a з нетління джерела,* що виточив з гробу Христос – Ним бо ми стверджуємось!

1. Нині все наповнилося світлом* небо й земля, і глибини підземнії / нехай же святкує все творіння Христове Воскресіння* – Ним бо воно стверджується!

2. Учора поховано мене з Тобою, Христе,* сьогодні встаю, коли Ти воскрес;* учора розп’ято мене з Тобою* прослав мене з Собою, Спасе, у царстві Твоїм.

КАТАВАСІЯ: Прийдіте пиття... і Христос воскрес (тричі).

СВЯЩЕНИК: Мала єктенія і виголос: Бо ти єси Бог наш...

ЧТ. ІПАКОй на ГОЛОС 2: Світанок попередивши,* і знайшовши камень одвалений од гробу* ті, що були з Марією,* від ангела почули: «Чому шукаєте серед мертвих, як людину,* Того, Хто в світлі вічному перебуває»?* Погляньте на похоронні пелени,* поспішіте й світові звістіте,* що воскрес Господь, умертвивши смерть,* Він бо єсть Син Бога, що спасає рід людський».

ПІСНЯ 4, ІРМОС: На Божественній сторожі* Богонадхненний Авакум,* нехай стане з нами і покаже / світоносця ангела,* що радісно мовить* «Сьогодні спасіння світові,* бо воскрес Христос, як Всемогутній».

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

ЧТ. 1. Дівственну утробу відкривши* первенцем явився Христос,* агнцем яко, смертного названо Його,* і непорочним, бо гріха не знав.* Biн – наша Пасха* й, яко Бог істинний, досконалим називається.* Як агнець одноліток,* благословенний нам вінець – Христос* добровільно за всіх у жертву був принесений,* Пасха очищення, і знову з гробу нам засяяв,* красне Сонце правди.

ЧТ. 2. Богоотець Давид перед ковчегом,* як прообразом радіючи веселився:* ми ж, народ Божий, святий* прообразів здійснення бачивши,* веселімось у Бозі,* бо воскрес Христос, яко Всемогутній

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

КАТАВАСІЯ: На Божественній сторожі… Христос воскрес (тричі)

ПІСНЯ 5. ІРМОС: Встаньмо рано на світанні.* і замість мира пісню принесім Владиці* і Христа побачимо* правди сонце,* що всім освітлює життя.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

1. Безмірне твоє милосердя бачивши,* зв’язані кайданами пекельними,* до світла поспішали веселими стопами, Христе,* Пасху славлячи вічную.

2. Зо свічками в руках приступімо до Христа* що, немов жених, із гробу виходить,* та з чинами ангельськими, що радісно святкують,* прославляємо Пасху Божу, спасенную.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

КАТАВАСІЯ: Встаньмо рано… Христос воскрес (тричі)

СВЯЩЕНИК: Мала єктенія і виголос: Бо святилось і прославилось Пречесне і Величне ім’я Твоє

ПІСНЯ 6. ІРМОС: Зійшов єси Христе, в глибини підземнії,* і розбив кайдани вічнії,* що держали зв’язаних,* і на третій день, як з кита Іона, воскрес єси із гробу.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

Чт. 1. Цілими зберігшії печаті* воскрес ecu із гробу, Христе,* що ключів Діви не порушив єси народженням Своїм відкрив нам райські двері.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

Чт. 2. Спасе мій, жива і незаколена жертво!* Сам Себе, яко Бог, з волі Своєї приніс Ти Отцю* і з Собою праотця всіх Адама підніс* із гробу.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

КАТАВАСІЯ: Зійшов єси... Христос воскрес... (тричі).

СВЯЩЕНИК: Мала єктенія і виголос: Бо Ти еси Цар миру…

КОНДАК на ГОЛОС 6: Хоч і до гробу зійшов Ти, Безсмертний,* проте пекельну переміг Ти силу* і воскрес єси, яко переможець, Христе Боже,* що жінкам-мироносицям сказав: «Радуйтеся»* і спокій дарував Своїм Апостолам,* а померлим послав воскресіння.

Потім співаємо:

Воскресіння Христове бачивши, / поклонімось Святому Господу Icyсові,/ Єдиному Безгрішному,/ Хресту Твоєму поклоняємось, Христе,/ і Святе Воскресіння Твоє оспівуємо і Славимо./ Ти бо єси Бог наш./ Крім Тебе іншого не знаємо,/ ім’я Твоє призиваємо./ Прийдіть усі вірнії,/ поклонімось Святому Христовому Воскресінню,/ це бо через хрест прийшла радість усьому світові,/ Завжди благословляючи Господа,/ Славимо Воскресіння Мого,/ бо розп’яття перестраждавши/ Він смерттю смерть переміг (тричі).

Воскрес Icyc із гробу, як і провістив,/ подав нам життя вічне/ і велику милість (тричі).

ПІСНЯ 7.ІРМОС: Той, хто отроків з вогню визволив,* людиною бувши страждав, як смертний* і стражданням смертнеє в красу нетління зодягає/ Єдиний Благословенний Отців Бог* і Препрославлений

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

Чт.1. Жони богомудрії з миром за Тобою поспішили;* та кого з сльозами, як мертвого шукали,* тому як Богу живому, радіючи, поклонилися* і Пасху таємну ученикам Твоїм, Христе, благовістили.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

Чт. 2. Смерти святкуємо умерщвлення,* пекла знищення* іншого життя вічного початок,* радіючи славимо Тебе, Єдиного Благословенного Отців Бога* і Препрославленого.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

КАТАВАСІЯ: Той, Хто отроків... Христос воскрес. (тричі),

СВЯЩЕННИК: Мала єктенія і виголос: Нехай буде влада Царства Твого…

ПІСНЯ 8. ІРМОС: Цей урочистий і Святий День,* всім суботам Цар і Господь,* свято над святами;* і торжество із торжеств,* у цей день благословімо Христа навіки.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

ЧТ. 1. Прийдіте, в урочистий день воскресіння* причасниками будьмо нового плоду виноградного/ радості Божественної,* царства Христового,* прославляючи Його, як Бога, навіки.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

Чт. 2. Глянь навкруги себе, Сіоне,* ось бо прийши до Тебе, наче світла Богосяйні,* від заходу і півночі,* полудня і сходу, діти Твої,* благословляючи Христа навіки.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

ТРОЇЧНИЙ: Отче Вседержителю Слово Душе,* в трьох лицях Єство Надприродне і Пребожественне,* в Тебе ми охрестились* і Тебе, благословляємо по всі віки.

КАТАВАСІЯ: Цей урочистий... Христос воскрес... (тричі).

СВЯЩЕНИК: Мала єктенія і виголос: Бо благословить ім’я твоє прославилось царство Твоє, Отця…

СВЯЩЕННИК: Богородицю і Матір Світла…

ПРИСПІВИ на 9 ПІСНІ:

1. Величає душа моя Христа,* Життя Подавця,* що воскрес на третій день із гробу.

2. Величає душа моя Того,* Хто по своїй волі страждав і був похований* і воскрес на третійдень із гробу*

3. Христос – нова Пасха* жертва живая.* Агнець Божий* що бере гріхи світу.

4. Ангел звістив благодатній:* "Чистая Діво, радуйся",* і ще кажу: "Радуйся!"* Твій Син воскрес на третій день із гробу* і мертвих воскресив: люди веселітеся.

ПІСНЯ 9. ІРМОС: Світися, світися /новий Ієрусалиме,* слава бо Господня / над Тобою зійшла,* Радій нині й веселися. Сіоне.* А Ти Чистая, втішайся, Богородице,* Воскресінням Сина Свойого.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

ХОР: О Божественне, о любе,/ пресолодке слово Твоє:* з нами бо належно обіцяв Ти бути/ до кінця віку, Xpucme./ Його основою надії маючи/ ми вірні радіємо.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

ХОР: Пасхо Великая і Найсвятішая Христе.* О, Мудросте Слово Боже, і Сило!* дай нам тісніше злучитися з Тобою,* у невечірний день Царства Твойого.

ПРИСПІВ: Христос воскрес із мертвих.

КАТАВАСІЯ:Світися, світися... Христос воскрес... (тричі),

СВЯЩЕНИК: Мала єктенія і виголос: Бо Тебе хвалять усі сили… і співається екзапостиларій: …

ХОР: Тілом заснувши,* як мертвий, Царю і Господи,* на третій день воскрес ecu,* Адама з тління, підняв* ісмерть подолав.* Пасхо нетління,* світу спасіння, (Тричі).

СВЯЩЕНИК: Все, що дише, нехай хвалить Господа (на гол. 1-й).

СТИХ: Хваліте Його за могутність Його, хвапіте Його по безмежній величності Його.

стихира: Оспівуємо Твоє спасенне страждання, Христе,* і славимо Твоє воскресіння.

Чт. СТИХ Нехай воскресне Бог,* і розвіються вороги Його. Пасха священна, нам сьогодні з’явилася,* Пасха нова, святая,* Пасха, таємна* Пасха преславная,* Пасха – Христос Визволитель,* Пасха чистая;* Пасха великая;* Пасха вірних;* Пасха, що двері райські нам одчиняє;* Пасха, що освячує всіх вірних.

Чт. СТИХ Як щезає дим, нехай щезнуть.

Прийдіте після видіння, жони-благовісниці,* і Сіонові скажіте:* «Прийми від нас радісну вість про Воскресіння Христове,* веселися, торжествуй,* і радуйся, Ієрусалиме,* бачивши Царя Христа,* що немов жених із гробу виходить».

Чт. СТИХ Так нехай згинуть грішники від лиця Божого, а праведники нехай звеселяться.

Мироносиці-жони* рано вранці прийшли до гробу Життя Подавця,* знайшли ангела, що сидів на камені,* І він, провістивши їм, так промовив:* «Чому шукаєте Живого серед мертвих,* чому оплакуєте Нетлінного у тлінні? Ідіте, благовісте ученикам Його.

Чт. СТИХ Цей день сотворив Господь, радіймо й веселімось у цей день.

Пасха красна,* Пасха, Господня Пасха/’ Пасха преславная нам засяяла.* Пасха, радісно обіймім один одного!* O, Пасхо, визволення від скорбот,* сьогодні бо із гробу наче з палати* засяяв Христос і жони радістю наповнив, мовивши: «Благовістіте Апостолам».

Слава... і нині...

ХОР: Воскресіння день/ і просвітімось торжеством* і один одного обіймемо/ Скажімо «Браття»/ і тим. що ненавидять нас*/ простім все задля воскресіння/ І так взиваймо./* Xpucmoc воскрес із мертвих/ смертю смерть подолав/ і тим, що в гробах, життя дарував. (Тричі).

СВЯЩЕНИК: Після цього з хрестом виходить на амвон, вітає вірних тричі словами: Христос воскрес! І читає Учительне слово Св. Іоанна Золотоустого.

СВЯЩЕНИК: Єктенія сугуба і прохальна.

ХОР: Господи Помилуй (3 рази)

СВЯЩЕНИК: Премудрість

ХОР: Благослови.

СВЯЩЕНИК: Благословенний Христос Бог наш…

Чт. Утверди Боже Святу Православну Віру на віки віків.

СВЯЩЕНИК: Замість: Слава Тобі Христе Боже, Надія наша… священик співає: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав.

ХОР: І тим, що в гробах життя дарував. Господи помилуй (3 рази) Благослови.

СВЯЩЕНИК: робить відпуст

Христос, що воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував, Істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері...

ХОР: Амінь.

СВЯЩЕНИК: благословляючи хрестом народ, тричі вітає «Христос воскрес». Народ відповідає: «Воістину воскрес».

ХОР: (По відпусті співає) Христос воскрес, (тричі) і нам дарував життя вічне, поклоняємось Йому трьохденному воскресінню.

ЦЕРКОВНІ ГОДИНИ НА ВЕЛИКДЕНЬ

Співаються увесь тиждень.

СВЯЩЕНИК: Благословен Бог Наш

Хор: Амінь.

Христос воскрес (З рази), Воскресіння Христове бачивши... Світися, світися... O, Пасхо Великая... (див. на 9-ій пісні канону), Іпакої – Світанок попередивши… (див. після. 3-ої пісні канону).

Кондак: Хоч і до гробу... (див. після 6-oї пісні канону)

і тропарі.

У гробі тілом, у пеклі душею, яко Бог, а в раю розбійником і на престолі був Ти, Христе, з Отцем і Духом, усе наповняючи, як Необмежений.

Слава... Як життя носитель, від раю поправді красніший і від усякої палати царської світліший, явив Христе, гріб Твій джерелом нашого спасіння.

І нині... Свята божественна оселе Всевишнього, радуйся, бо через Тебе, Богородице, дано радість тим, що взивають: Благословенна Ти між жонами, Пренепорочная Владичице.

Господи помилуй – 40 разів, Слава і нині... Чеснішую від Херувимів... Іменем Господнім, благослови отче...

СВЯЩЕНИК: Молитвами святих отців…

Хор: Амінь і Христос воскрес із мертвих (тричі), Слава і нині... Господи помилуй (тричі). Благослови.

І буває відпуст, як на утрені.